×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۳۰ تیر - ۱۳۹۷  
it is true
true
false

به گزارش مسکن نیوز:متقاضیان تسهیلات مسکن یکم وضعیت ویژه ای دارند؛ از یک طرف برای خرید خانه به پولشان محتاج هستند و از طرف دیگر خبرها و شایعه ها درباره تصمیمات شورای پول واعتبار و احتمال کاهش نرخ سود خیلی سریع آنها رادچار تردید می کند. حق هم دارند چون با جابه جایی شدن دو تا عدد که نرخ سود وام و مدت باز پرداخت تسهیلات هستند، رقم اقساط ماهیانه برای متقاضیان می تواند به شکلی چشمگیر کاهش پیدا می کند. در یکی،‌ دو هفته اخیر وضعیت ویژه این دسته از متقاضیان یک بار دیگر رخ نشان داده، درست از وقتی که شایعه هایی را درباره رسیدن نرخ سود به هشت درصد و افزایش زمان باز پرداخت به ۲۰ سال شنیدیم؛ با این وجود کارشناسان می گویند، به عنوان یک متقاضی دریافت تسهیلات مسکن در ایران نباید دچار شک و تردید شد چون قوانین این بخش عطف به ماسبق می شوند.

۱٫قانون بانکداری بدون ربا می گوید بانک ها به طورکلی می توانند ۱۳ نوع تسهیلات شامل قرض الحسنه، مشارکت مدنی، مشارکت حقوقی، سرمایه گذاری مستقیم، مضاربه ،‌معاملات سلف، فروش اقساطی (نسیه) جهت تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی، فروش اقساطی وسایل تولید،‌ ماشین آلات و تاسیسات، فروش اقساطی مسکن، اجاره به شرط تملیک، جعاله، مزارعه و مساقات پرداخت کنند.

حتی با وجود اینکه در هیچ کاری از بندهای قانون بانکداری بدون ربا و آیین نامه های اجرایی آن اشاره ای به امکان عطف به ماسبق شدن دستورالعمل های شورای پول اعطایی مسکن صندوق یکم از نوع مشارکت مدنی به شمار می آید،‌ روح قانون نشان می دهد در صورتی که شورای پول و اعتبار در مصوبت خود اعلام کند، امکان عطف به ماسبق دستور العمل جدید وجود دارد، این شرایط قابل تسری به دارندگان حساب های گذشته است.

۲٫متن ماده ۴قانون مدنی می گوید: «اثر قانون نسبت به آتیه است و قانون نسبت به ماقبل خود اثر ندارد مگر این که در خود قانون ، مقررات خاصی خود اثر ندارد مگر این موضوع اتخاذ شده باشد.» این نکته اگر چه در ابتدا امکان عطف به ماسبق شدن وام مسکن را رد می کند اما در ادامه همین قانون آمده این اصل قانونی «تخصیص» خورده و مشخص کرده که می توان شرایط را عطف به ماسبق کرد، به این شرط که در قانون جدید شرایط خاصی برای آن در نظر گرفته شود.
۳٫بندهای متعدد قانون مدنی،‌ هرآنچه در یک قرارداد رسمی از سوی دو طرف مشارکت کننده امضا شده باشد را لازم الاجرا می داند. حساب پس انداز مسکن یکم قراردادی مستقل میان بانک و متقاضی است که در بند«۵» فصل«ز» آن آمده:«هر گونه تغییر در ضوابط تسهیلات این حساب ها که از طرف شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی تصویب و ابلاغ شود، مورد قبول سپرده گذار می باشد.» دارنده حساب مسکن یک این قرارداد را امضا و آن را تایید کرده است. به این معنی که هر تغییری اعم از افزایش یا کاش نرخ سود را خواهد پذیرفت. چون در حال حاضر سیاست دولت و بانک عامل،‌کاهش نرخ سود تسهیلات است،‌ پس می توان به شکل قانونی شرایط جدید را اجرا کرد. پس در صورتی که شورای پول و اعتبار در مصوبه جدید خود، ‌تغییر شرایط دریافت تسهیلات مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم از اعلام کند، بعید به نظر می رسد که تسری شرایط جدید به دارندگان حساب و کسانی که از قبل این نوع حساب را افتتاح کرده اند، منع قانونی داشته باشد.

۴٫ سید بهاء الدین حسینی هاشمی، مدیر عامل سابق یک بانک دولتی نیز در این باره به خبرگزاری مهر می گوید،‌معمولا رویه شورای پول و اعتبار به این شکل است که مصوبات با موضوع تسهیلات مسکن عطف به ماسبق می شود. به گفته او تغییرات ایجاد شده توسط شورای پول و اعتبار مثل نرخ سود، زمان باز پرداخت و مدت زمان انتظار رسوب منابع در بانک برای دریافت تسهیلات مسکن وقتی به تصویب رسید، در صورتی دارندگان و افتتاح کنندگان حساب در دوره های زمانی قبل را شامل می شود که این دست از متقاضیان همچنان در مرحله مشارکت مدنی با بانک باقی مانده باشند و هنوز وارد مرحله فروش اقساطی نشده باشد.
در اینجا منظور از مرحله اقساطی افرادی هستند که دفترچه قسط دریافت کرده و قسط بندی بازپرداخت تسهیلات در خصوص آنها انجام شده باشد. در این صورت تغییرات شرایط تسهیلات به این افراد تعلق نمی گیرد اما اگر فرد نه وام دریافت کرده باشد و نه دفتر چه اقساط و هنوز هم در مرحله رسوب منابع و مشارکت مدنی مانده و امکان واریز و دریافت پول به حساب سپرده خود بابت افزایش کار کرد حساب را داشته باشد، شرایط جدید به این دسته از متقاضیان نیز متعلق می گیرد. اما اگر متقاضی از مرحله مشارکت از مرحله مشارکت با بانک وارد مرحله فروش اقساطی شده باشد، ‌این موضوع به منزله قرارداد قطعی و لازم الاجرا بوده و امکان تغییر مفاد قرارداد وجود ندارد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true